«Niezależnie od przyjętego scenariusza, 2023 przyniesie wg nas wyraźny spadek inflacji. Będzie on wynikał z istotnego ograniczenia rocznej dynamiki cen paliw i stopniowego obniżania się inflacji bazowej» – dodano. Przygotowując projekt, rząd założył, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 1,7 proc., a inflacja wyniesie 9,8 proc. Przewidziano wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń w wysokości 9,6 proc. Oraz wzrost konsumpcji prywatnej o 12,1 proc.

Rosnące ceny energii

  1. W kierunku wzrostu cen oddziaływała również korzystna sytuacja gospodarcza i wyraźny wzrost dochodów gospodarstw domowych.
  2. Glapiński zwracał uwagę na szybki wzrost gospodarczy po pandemii i postępującą konwergencję realną.
  3. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.
  4. «Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i asymetrię ryzyk w górę dla inflacji CPI» – napisano.

Obniżyć się zdecydowanie do 4,4%. «Wzrost długu publicznego wynika z wysokich deficytów i korekt przepływów kapitału związanych z harmonogramem inwestycji obronnych» – dodano. «Oczekuje się, że inwestycje w obronność będą nadal rosły, odzwierciedlając nadchodzące dostawy wcześniej zakupionego sprzętu wojskowego» – dodano. W ocenie KE stopa bezrobocia w Polsce może nieznacznie wzrosnąć w 2024 r., ale pozostanie na historycznie niskim poziomie blisko 3 proc. W obliczu negatywnych trendów demograficznych.

Dynamika PKB niższa niż zakładano w lipcu

„Przewiduje się, że globalny wzrost PKB, szacowany na 3,4 proc. W 2022 r., spadnie do 2,8 proc. W 2023 r., czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż przewidywano w aktualizacji WEO ze stycznia 2023 r., zanim wzrośnie do 3,0 proc.

Inflacja w Argentynie nawet 250 proc. Terapia szokowa

Spodziewane jest spowolnienie procesu dezinflacji i ukształtowanie się dynamiki cen na poziomie nieco wyższym niż w poprzedniej projekcji. Przyczynia się do tego przełożenie wyższych cen surowców energetycznych i rolnych na ceny żywności, przy inflacji bazowej zbliżonej do ścieżki z projekcji lipcowej. NBP opublikował najnowszą prognozę inflacji i PKB. Listopadowa projekcja inflacji przewiduje, że jej odczyt będzie wyższy na końcu okresu prognostycznego, niż wynikało to z poprzedniego raportu.

Inflacja w 2022 i 2023 roku. Oto najnowsze prognozy analityków

«Mam nadzieję, że inflacja ma szczyt w tym roku. Prognozujemy, że wrzesień to może być wzrost do około 16,4 proc. inflacji» – powiedziała Rzeczkowska w sobotę na antenie radia RMF.Dodała, że głównym komponentem koszyka inflacyjnego w Polsce są ceny energii i ceny surowców energetycznych. «To jest źródło zewnętrzne, na które wpływu nie mamy. (…) To przede wszystkim jest efekt wojny w Ukrainie» – stwierdziła. Agencja S&P Global Ratings obniżyła prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce z 4,5 proc. – wynika z najnowszego raportu agencji. Agencja podwyższyła swoje prognozy dla inflacji w Polsce do 13,3 proc. W 2022 roku oraz do 11,5 proc.

Zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej i redukcję zależności od paliw kopalnych. Obserwowany w ostatnich latach w naszym kraju dynamiczny rozwój rozproszonych OZE wiąże się jednak z nowymi wyzwaniami co do zarządzania energią w sieci. To zaś wymaga rozbudowy i modernizacji infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej, tak by nadać jej nowe funkcje dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych. W modernizacji polskich sieci dystrybucji energii elektrycznej do standardu „smart net” pomogą Fundusze Europejskie.

Powstaje pierwszy sklep Shein w Polsce. Wiemy, gdzie i kiedy

Również przyspieszył wzrost inwestycji, a jeśli chodzi o wzrost nakładów inwestycyjnych to został on odnotowany we wszystkich branżach. „Natomiast wśród krajów posiadających przedział celu inflacyjnego oczekuje się, że w 2024 r. Inflacja znajdzie się Broker Price Statement BPO & REO Course Review w docelowym przedziale w około 50 proc. Oczekuje się, że inflacja będzie bliska wartościom docelowym (lub środkowym punktom przedziału wartości docelowych), z medianą odchylenia wynoszącą zaledwie 0,2 punktu procentowego” – napisano w publikacji.

Powinna zacząć spadać. Zdaniem wyżej cytowanych analityków banku PKO BP szczyt obecnej wysokiej inflacji nastąpi w I kwartale 2023 roku. Ekonomiści S&P oczekują, że NBP będzie kontynuował podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie. Przewiduje się, że globalny wzrost PKB, szacowany na 3,4 proc.

Do wzrostu CPI przyczyniał się także wcześniejszy wzrost cen administrowanych. W kierunku wzrostu cen oddziaływała również korzystna sytuacja gospodarcza i wyraźny wzrost dochodów gospodarstw domowych. Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii była we wrześniu br. Nieco wyższa niż w maju, co wynikało z wyższej dynamiki cen towarów nieżywnościowych” – podkreślono w raporcie.

Porównanie oficjalnych celów inflacyjnych z najnowszymi prognozami dla 72 gospodarek objętych celem inflacyjnym wskazuje, że w 2023 r. Średnia roczna inflacja przekroczy cele w 97 proc. Mediana odchylenia od celu ma wynieść 3,3 punktu procentowego. Inflacja nadal ma przekraczać cele inflacyjne w 91 proc. Przypadków, przy oczekiwanym medianowym odchyleniu o około 1 punkt procentowy” – oceniają analitycy MFW. Jednak – jak napisali ekonomiści ING – cykl podwyżek został efektywnie zakończony.

W środę ministrowie zajmą się też projektem ustawy okołobudżetowej. Zakłada ona m.in., że w przyszłym roku nie będzie podwyżek wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. W uzasadnieniu do tej ustawy wskazano, że zgodnie z obowiązującymi przepisami wynagrodzenie osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe ustala się na podstawie kwoty bazowej, określanej corocznie w ustawie budżetowej i mnożników kwoty bazowej określonych w rozporządzeniu. Najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) potwierdzają, że 2023 r. Będzie dla polskiej gospodarki trudnym czasem. Niemal zatrzyma się w miejscu.

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kilkanaście państw dołączyło do inicjatywy Niemiec, której celem jest wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Polacy coraz optymistyczniej odnoszą się do tego, w jakim tempie będą rosły ceny. Poprawiają się także subiektywne odczucia co do własnej sytuacji finansowej. W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. Zaległości podatkowych.

To już ósma obniżka w tym cyklu luzowania polityki pieniężnej. Według prognozy MFW, w 2024 r. Polska gospodarka wzrośnie o 2,4 proc., a Share4you Forex Broker-przegląd i informacje Share4you inflacja CPI wyniesie średnio 6,1 proc. Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja we wrześniu 2022 r. Wzrośnie do ok. 16,4 proc.

Boesky był finansistą, któremu przypisywane jest powstanie mantry «chciwość jest dobra», a który następnie trafił do więzienia w związku z jednym z największych skandali Wall Street w latach 80. Osiemnaście truskawek Kotoka, Awayukis i Pearl White za 3 tysiące złotych czy ananasy Rubyglow za 400 dolarów, to ceny owoców luksusowych, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem – donosi CNN. Rekord jednak osiągnęła cena dwóch melonów gatunku Yubari King. Nabywca zapłacił za nie na licytacji blisko 176 tysięcy złotych. «Rozpędzenie pozostaje wysokie (+0,7 proc. m/m) a baza statystyczna w kolejnych miesiącach będzie mniej korzystna. Pod koniec 2024 możemy zobaczyć wzrost bazowej do 4,5-4,6 proc.» – stwierdzono w komentarzu.

Wynosi 14 proc.” – stwierdzono w raporcie opracowanym przez bank centralny. «Byłoby dość zaskakujące, gdyby realizacja tej projekcji inflacyjnej była podstawą do obniżek stóp procentowych w tym roku. Inflacja w 2025 r. [to] średnio 3,6 proc. (poprzednio 3,5 proc.). Nawet nie jesteśmy w przedziale dopuszczalnych wahań wokół celu» — oceniają ekonomiści mBanku. Inflacja bazowa wg KE pozostanie pod wpływem wysokiej dynamiki płac i ekspansywnej polityki fiskalnej, choć spadek cen hurtowych energii i pewne pogorszenie sytuacji na rynku pracy będą stopniowo hamowały presję inflacyjną zwłaszcza w końcu horyzontu prognozy. Rynek pracy pozostaje imponująco tymczasem odporny mimo skromnego wzrostu gospodarczego i geopolitycznego ryzyka.

Spadek realnych dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych w połączeniu z niską stopą oszczędności będzie wpływał  na dynamikę konsumpcji prywatnej, która nieznacznie obniży się w br. «Dług publiczny wyniósł 49,6 proc. PKB w 2023 roku. Przewiduje się, że w 2024 r. wzrośnie do 53,7 proc. PKB, a w 2025 r. znajdzie się na poziomie 57,7 proc. PKB» – napisano w raporcie KE. W przypadku rocznej dynamiki polskiego PKB prognozowane jest z 50-proc.

Poprzednie projekcje inflacji były w głównej mierze determinowane przez dalszy rozwój pandemii, nie tylko w kraju, ale również na świecie. W listopadowym raporcie kluczowe jest zaszczepienie społeczeństwa, które pozwoli na zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych, a w długim terminie nie będzie konieczne wprowadzenie ponownego lockdownu. Wirtualna Polska Media przeprowadziła przegląd prowadzonych projektów oraz redukcję zatrudnienia w wybranych obszarach. Proces restrukturyzacji i zwolnień objął 120 pracowników, co stanowiło 10 proc. Zatrudnionych – poinformowała WP Holding w komunikacie prasowym.

Jak słowa prezesa Narodowego Banku Polskiego oceniają eksperci? Jak piszą w raporcie analitycy ING, podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że tempo wzrostu PKB w Polsce w 1 kwartale 2024 przyspieszył względem ostatniego kwartału 2023 roku, a kolejne kwartały przyniosą dalszą odbudowę koniunktury. W ocenie ekonomistów ING, Adam Glapiński nie jest zaskoczony, że rynek wycenia spadek stóp Tesla, Inc. (NASDAQ:CLA) akcje umieszczony do sukcesu w przyszłości procentowych pod koniec 2023, ale on sam takiego ruchu nie zapowiada. Napisali, że deklaracje prezesa NBP o pauzie w cyklu nie mają większego znaczenia, a cykl został efektywnie zakończony, nawet jeżeli Rada formalnie nie podjęła takiej decyzji. Dodali, że profesor Glapiński trzyma się scenariusza nakreślonego w ostatniej projekcji, zakładającego szczyt CPI w I kwartale 2023 r., potem spadek poniżej 10 proc.

— Większość ekspertów na rynku była przekonana, że liczba kradzieży tak szybko nie będzie spadać, szczególnie jeżeli chodzi o przestępstwa. Jednak są nowe okoliczności, które doprowadziły do tego stanu. Chodzi głównie o spadek inflacji — mówi Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista. Policyjne dane są jednoznaczne.

Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj «Dziennik Gazeta Prawna». Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem. Podobne prognozy prezentują analitycy NBP i wielu banków komercyjnych (np. ING). Według ekonomistów PKO BP pogorszenie salda rachunku obrotów bieżących o 7 proc. PKB w ciągu półtora roku jest bezprecedensowe, ale odzwierciedla to głównie zjawiska przejściowe, a nie problemy strukturalne. Analitycy banku uważają, że rynek pracy zaabsorbował wchodzi w fazę „restrukturyzacji”.